Napísali o mne

Rozhovor o prvej knihe v časopise Slovenka.

Kým človek žije, nemal by prestať snívať
(Slovenka; 34,35/2011; 23/08/2011; s.: 79; MÁRIA LEŠKOVÁ ; Zaradenie: Nezaradené)

Nerada hovorí o sebe. Považuje sa skôr za hĺbavý typ, introvertku, ktorú viac než rozprávanie fascinuje hra so slovom a možnosť písať príbehy. Iba nedávno sa jej splnil sen. Svetlo sveta uzrel jej prvý román Láska vo vetre o dvoch zrelých ľuďoch, ktorých spája práca a vzájomná náklonnosť. Každý z nich však v súkromí prežíva drámu – ona nemá šťastie na životného partnera, on zotrváva vo vzťahu, z ktorého dávno vyprchala vášeň a porozumenie. Predstavujeme vám ANDREU BOLDIŠOVÚ.

  • V súčasnosti sa doslova roztrhlo vrece a pribúda čoraz viac autoriek, ktoré sa chcú presadiť na literárnom nebi. Čímsi to vysvetľujete?

Možno je to spôsobené tým, že ženy čítajú viac ako muži. Niektoré čitateľky chcú skrátka vyskúšať, či by aj ony vedeli napísať román, a objavia v sebe možno dovtedy netušený talent. V porovnaní s minulosťou má dnes čoraz viac ľudí odvahu ukázať, čo v nich je. Myslím si, že výrazne k tomu prispievajú aj rôzne súťaže, ktoré rozvoj talentov podporujú.

  • Vy ste dokonca pre svoju lásku k literatúre neváhali opustiť zamestnanie v nadnárodnej spoločnosti, aby ste to skúsili na voľnej nohe ako spisovateľka. Nepovažujete to s odstupom času za unáhlené a príliš odvážne rozhodnutie?

Nie. Myslím si, že človek by mal robiť to, čo vie a čo ho baví. Po ukončení štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave som nastúpila do spoločnosti, v ktorej som vydržala pracovať desať a pol roka. Keďže som bola pracovne veľmi vyťažená a často som chodievala na služobné cesty do zahraničia, na písanie mi nezostávalo veľa času. Cítila som, že sa potrebujem uvoľniť pre tvorivú literárnu činnosť, pretože jedine čas, ktorý trávim pri písaní kníh, považujem za zmysluplný. Viem, že na Slovensku sa písaním románov asi neuživím a budem si musieť nájsť stále zamestnanie, ale písať neprestanem.

  • Nebojíte sa neúspechu?

Láska vo vetre je moja prvotina a neviem, ako bude prijatá čitateľmi, respektíve čitateľkami. Samozrejme, mám obavy, ale ak by som to neskúsila, nikdy sa to nedozviem. Myslím si, že ak človek chce v živote niečo dokázať, musí aj trochu riskovať.

  • Prezradili ste, že už ako malé dievča ste napísali dve detektívky. Láska vo vetre je však román pre ženy. S detektívnym žánrom je koniec alebo sa k nemu ešte vrátite?

Detektívny žáner ma vždy priťahoval. Aj v románe Láska vo vetre je taká malá zápletka, síce nie celkom detektívna, ale súvisí s intrigami v práci. Nevylučujem, že sa k tomuto žánru niekedy v budúcnosti vrátim.

  • Ako zo samotného názvu vašej prvotiny vyplýva, dominuje v nej večná téma – láska. Máte jej vy osobne v živote veľa?

Láska ma sprevádza celým mojím životom. Bez nej by som nevedela dýchať ani tvoriť. Mala som možnosť spoznať, čo je pravá láska, a o toto poznanie by som sa rada podelila aj so svojimi čitateľkami.

  • Popri písaní rada cestujete, venujete sa fotografovaniu, športujete. Čo vás ešte láka? Máte nejaké nesplnené sny?

Kým človek žije, nemal by prestať snívať. Mne sa práve jeden veľký sen splnil, takže môžem začať snívať sen nový. Aký, to prezradím, až keď sa mi splní. . . MÁRIA LEŠKOVÁ Foto: IKAR

Mária Lešková
PR manažérka vydavateľstva Ikar
0905 582 329